2021 Rakip Analizi Nasıl Yapılır? - Barış Okan Fındık
Genel

2021 Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Bir çok kişi kendi stratejisini kendi istekleri doğrusunda gerçekleştiriyor ama bana kalırsa yanlış yapıyor.. Son zamanlarda bir çok müşterim o bizi geçti bu bizden daha iyi diye şikayet edip onlar gibi olmak istiyor ama beceremiyor.. çünkü rakip analizini kendiniz yapmanız gerekiyor.

Rakip Analizi
Rakip Analizi

Rakip Analizi

Evet doğru duydunuz sabahtan akşama kadar rakip analizi yapın. X bir firma tamamen atıyorum: 300 kelime makale yazdırıyorsa ve sizden öndeyse siz de 300 kelime makale yazın. Logosunda kırmızı renk kullandıysa sizde logonuzda kırmızı renk kullanın. Verebileceğim en basit örnekleri verdim ama Google son zamanlarda bunları istiyor hatta Google değil Instagram bile bunu istiyor.

Rakip Analizinin Amacı Nedir?

Sürekli aynı ya da bildiğiniz şeyleri yaparak asla elinizdekini güçlendiremezsiniz. Etrafa bakmanız lazım ve uyum sağlamanız lazım. Ayrıca şöyle de bir gerçek var tabiki.. biri yapıyor aa bu doğru tamam bende yapıyım diye bir şey yok. Kim hangi sektörde bunu ben bilemem ama iş sahibi kendi sektörüne hakimdir ve az çok neyin doğru neyin yanlış olduğunu biliyordur bilmiyorsanız da hiçbir yere gelemezsiniz zaten bu bir gerçek ama dediğim gibi olay tamamen birinin peşinden gitmek değil.

Stratejileri kendiniz belirleyip bunlar üzerinden devam etmeniz ve sürekli olarak değişkenlikler yapmanız gerekiyor. Ben en basitinden Instagram da ve çoğu konuda herkese 4-5 etiket kullanın dedin fazlasını kullanmayın dedim ama bu sözü kendim bile yedim yuttum çünkü olması gereken bu baknz:

Rakip Analizinin Amacı Nedir?
Rakip Analizinin Amacı Nedir?

Rakip Analizi Sonuçları?

Demek istediğim her ne yapıyorsanız yapmayın bırakın şöyle arkanıza yaslanın derin bir nefes alın ve rakip analizine başlayın. Yazı fontundan yazı büyüklüğüne paylaşım saatleri makale kelime sayısı yaptığı ettiği her şeye bakın (sizden iyi rakiplerin) ve bu analizler sonucunda siz de daha iyisini yapın bir değil beş adım öne geçmeye çalışın. Asla ve asla aynısını yapın demiyorum çünkü taklit etmiş olursunuz ve bir işe yaramaz o yüzden edindiğiniz bilginin üzerine kendi bilginizi de ekleyip harekete geçin.

Yaklaşık 3 sektörde burada yazdıklarımı uyguladım hem bilgi kütüphanem gelişiyor hem yaptığım işlerde başarılı olabiliyorum çünkü bütün rakiplerimi avucumun içine aldım yaptıkları değil yapacakları hamleden bile bir haberim onlar adım atmadan ben koşmaya başlıyorum bu sayede bir çok projem tutuyor bütün işlerimden kazanç sağlayabiliyorum.. Sebebi ise rakip analizi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı sosyal medya uzmanı